Najnowsze:

Specjalny numer gruziński

Publicystyka, Najnowsze
Wojciech Wojtasiewicz

W Państwa ręce oddajemy analizę wydarzeń ostatnich dwunastu miesięcy, które rozegrały się w Gruzji. Na specjalny numer „Nowej Europy Wschodniej” składają się artykuły Wojciecha Wojtasiewicza.

Terror: współczesna broń Putina

Publicystyka, Najnowsze
Wołodymyr Kopczak

Niemieckie media zainteresowały się kwestią uznania „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Łuhańskiej Republiki Ludowej” za organizacje terrorystyczne. Czy są ku temu przesłanki?

Konflikt rosyjsko-ukraiński to nasza sprawa

Rozmowa, Najnowsze
Jerzy Maria Nowak, Bartosz Cichocki

Z Jerzym Marią Nowakiem rozmawia Bartosz Cichocki: Pocieszam się, że w warunkach rzeczywistego zagrożenia pojawiłoby się w Polsce więcej patriotyzmu.

Sorry, takie mamy prawo

Publicystyka, Najnowsze
Kuba Benedyczak

Polsko-ukraińska afera „kamizelkowa” pokazała, że czas zastanowić się, jak powinniśmy pomagać Ukrainie. A problem jest poważny.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!