Najnowsze:

W poszukiwaniu Galicji

Publicystyka, Najnowsze
Andrzej Szeptycki

Ich cel jest następujący: gdyby Ukraina miała się rozsypać jak domek z kart, mieszkańcy Galicji nie powinni trzymać się kurczowo projektu „Ukraina”. Nie chodzi (jeszcze) o separatyzm.

Rok później

Publicystyka, Najnowsze
Piotr Pogorzelski

Rocznica rozpoczęcia rewolucji godności to okazja do przeprowadzenia bilansu osiągnięć tego roku. A Ukraińcy osiągnęli bardzo dużo

Białoruś potrzebuje Łukaszenki

Publicystyka, Najnowsze
Anna Kuleszewicz

Najkorzystniejsza dla Białorusi jest dziś stabilna władza, czyli – co może brzmieć zdumiewająco – niezachwiana pozycja Aleksandra Łukaszenki.

Wasz opór to nasza godność

Publicystyka, Recenzje, Najnowsze
Andrzej Szeptycki

Łoznica pokazuje momenty wzniosłe, choć nie epatuje krwią i przemocą. Widzimy szpaler milicji, naprzeciwko kobieta z karteczką w dłoni - prawdopodobnie świętym obrazkiem. Przychodzi na myśl samotny student próbujący zatrzymać kolumnę czołgów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!