Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Najnowsze:

Nie pracujesz – płać

Publicystyka, Najnowsze
Julia Aleksiejewa

Na Białorusi od tego roku funkcjonuje „podatek od darmozjadztwa” – gdy w rozwiniętych krajach państwo pomaga bezrobotnym, Białoruś każe takich ludzi. A Białorusini z roku na rok ubożeją.

Nowy, bynajmniej nie wspaniały, świat

Rozmowa, Najnowsze
Robert D. Kaplan, Ziemowit Szczerek

Przyszłość Rosji widzę jako łagodniejszy wariant tego, co stało się z Jugosławią. Po epoce Putina może przyjść epoka dużego osłabienia” – z Robertem D. Kaplanem rozmawia Ziemowit Szczerek.

Exodus. Próba pamięci

Recenzje, Najnowsze
Tomasz Mróz

Książka Bieżeństwo 1915 jako świadectwo nie ma sobie równych. Nie ze względu na rozmiar tej tragedii, ale wobec stopnia jej zapomnienia. To chyba jedna z najbardziej nieopisanych katastrof XX wieku.

Dyskusja „Jak opisać Wschód?”

Polecamy, Najnowsze
NEW

Zapraszamy na dyskusję „Jak opisać Wschód?”: 14 grudnia, 18.00, Wrocław. Wystąpią znani polscy dziennikarze zajmujący się Europą Wschodnią: Jędrzej Morawiecki, Wacław Radziwinowicz, Ludwika Włodek. Prowadzenie: Andrzej Brzeziecki (NEW).

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!