Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Najnowsze:

Dwie drogi

Rozmowa, Najnowsze, Nowa Europa Wschodnia 5/2016
Eugeniusz Smolar, Małgorzata Nocuń, Zbigniew Rokita

„Mówiąc o potencjalnej agresji rosyjskiej, mamy na myśli zarówno atak konwencjonalny, jak i jądrowy. Gdyby wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, to w ramach obrony Europy nie można wykluczyć też punktowego ataku jądrowego ze strony USA” – z Eugeniuszem Smolarem rozmawiają Małgorzata Nocuń i Zbigniew Rokita.

Spotkanie wokół książki „Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki”

Polecamy, Najnowsze
NEW

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Parafianowiczem i Michałem Potockim, autorami książki Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki: 3 listopada, 19.00, Kraków. Spotkanie poprowadzi sekretarz redakcji NEW Zbigniew Rokita.

Wyjść z impasu

Publicystyka, Najnowsze
Andrzej Szeptycki

Parlamenty Polski i Ukrainy przyjęły Deklarację pamięci i solidarności. To gest świadczący, że obie strony chcą wyjść z błędnego koła sporów o historię – w ostatnim miesiącach relacje są coraz bardziej napięte.

„Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów”

Polecamy, Najnowsze, Reportaż
Albert Jawłowski

W medytację wszedł w 1927 roku. Wkrótce potem został pochowany. Ekshumowane w 2002 roku ciało byłego zwierzchnika wschodniosyberyjskich buddystów zachowało się w znakomitym stanie. Jogini potrafią zachowywać ciało w stanie medytacyjnego czuwania długo po medycznym stwierdzeniu śmierci. Itigełow przyciąga tłumy.

Bieżacy numer:

Polska skazana na wieczne bujanie


Vincent V. Severski, Kuba Benedyczak

„Rosjanin, który zdradzi, pójdzie do Brytyjczyków, ponieważ wie, że go ochronią. Ewentualnie uda się do Finów. Nigdy nie zwróci się do Polaków. Jednak właśnie dlatego jesteśmy bardziej kreatywni – bez werbunku nie zdobędziemy agenta”: z Vincentem V. Severskim, specjalistą ds. wywiadu i służb specjalnych, rozmawia Kuba Benedyczak.

Drugie życie Regionów


Ołeksij Macuka

Reprezentujący wschód Ukrainy Blok Opozycyjny to istotna siła polityczna, finansowana ze środków dawnych działaczy Partii Regionów. Wielu z nich znalazło w ugrupowaniu schronienie.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!