Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Najnowsze:

NEW na festiwalu „Świat pod Lupą”

Polecamy, Najnowsze
NEW

„Nowa Europa Wschodnia”, partner wydarzenia, zaprasza na Festiwal „Świat pod Lupą. Warszawskie spotkania międzynarodowe”: Warszawa, 3-4 czerwca, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

TOK FM: Milczarek o Pawleńskim

Najnowsze
NEW

Polecamy rozmowę TOK FM inspirowaną artykułem Michała Milczarka o Piotrze Pawleńskim, który znajdą Państwo w najnowszym numerze NEW.

Obchody 15-lecia Kolegium Europy Wschodniej

Polecamy, Najnowsze
NEW

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na obchody 15-lecia Kolegium Europy Wschodniej, wydawcy pisma. W dniach 2-5 czerwca odbędzie się szereg wydarzeń: dyskusje, wręczenie Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego, piknik, koncerty i inne

Nowy gruziński mesjasz?

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze
Wojciech Wojtasiewicz

W Gruzji do gry wchodzi słynny śpiewak operowy. Ma duże szanse na wywrócenie do góry nogami sceny politycznej po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Bieżacy numer:

Endek na Wschodzie


Adam Balcer

W Polsce drugą młodość przeżywa obecnie myśl endecka i jej radykalniejsze odmiany. Apologetyczny stosunek dużej części Polaków do tej tradycji może bardzo poważnie utrudnić prowadzenie polskiej polityki wobec wschodnich sąsiadów.

Smok patrzy na niedźwiedzia


Michał Lubina

Chińczycy nie ufają Moskwie i traktują ją jako skład surowców. Jednocześnie rozumieją jej działania i chcą utrzymywać z nią dobre relacje. Chińskie spojrzeniena Rosję jest pozbawione tylko jednego: złudzeń.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!