Najnowsze:

Naddniestrzańska zapaść gospodarcza: szansa czy zagrożenie?

Publicystyka, Najnowsze
Kamil Całus

Po wielu miesiącach trwającego niemal nieprzerwanie od 2013 roku kryzysu Naddniestrze znalazło się na skraju gospodarczej katastrofy. Pogłębia ją konflikt rosyjsko-ukraiński, Moskwa ograniczyła dotacje.

Czego chciałaby Rosja

Publicystyka, Najnowsze
Mychajło Sztekel

Misja pokojowa ONZ? Po pierwsze, Rosja mogłaby legalnie wprowadzić na Ukrainę swoje wojska, a po drugie, zamrożenie konfliktu zamknie nam drogę do Unii Europejskiej i tym bardziej do NATO.

Koalicja proeuropejskiego marazmu

Publicystyka, Najnowsze
Piotr Oleksy

W Mołdawii wreszcie wyłoniono koalicję rządzącą – dwie siły proeuropejskie będą musiały teraz liczyć na wsparcie komunistów. Co oznacza to dla kraju?

Zabójstwo i dymisja

Publicystyka, Najnowsze
Wojciech Wojtasiewicz

Szykuje się kolejna zmiana w gruzińskim rządzie. Tym razem rezygnację złożył minister spraw wewnętrznych. Ma ona związek z niewyjaśnionym zabójstwem.

Bieżacy numer:

Rosyjska dusza jest rozdarta

Kronika i Komentarze
Wiktor Jerofiejew, Kuba Benedyczak

Z Wiktorem Jerofiejewem, rosyjskim pisarzem, rozmawia Kuba Benedyczak

Co z tym zjednoczeniem?

Rozmowa
Krzysztof Kolanowski

Ówczesny prezydent Rumunii Traian Băsescu powiedział w 2013 roku, że po wejściu do NATO i Unii Europejskiej kolejnym strategicznym celem Rumunii powinno być zjednoczenie z Mołdawią. Dyskusja o unire trwa.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!