Najnowsze:

Do Europy z Banderą czy bez?

Publicystyka, Najnowsze
NEW

„Różnica między lansowaną wizją historii Janukowycza i Juszczenki nie była fundamentalna. Chodziło raczej o inne rozłożenie akcentów” – mówił gość „Nowej Europy Wschodniej” Tomasz Stryjek.

I rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego

Najnowsze
NEW

Dziś mija rok od śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przypominamy rozmowę z Mazowieckim na łamach „Nowej Europy Wschodniej”. W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” o polityku pisze także jego biograf Andrzej Brzeziecki.

Odessa nie głosuje

Publicystyka, Najnowsze
Irina Mieduszewska

W Odessie frekwencja wyniosła 37 procent, w skali kraju współczynnik wzrasta do ponad 52 procent. Dlaczego Odessa zignorowała wybory?

Powyborcza Ukraina

Publicystyka, Najnowsze
Piotr Bajor

Zgodnie z przewidywaniami wybory na Ukrainie wygrywają proeuropejskie siły. Stanowisko premiera najpewniej zachowa Arsenij Jaceniuk.

Bieżacy numer:

Albo „my”, albo „oni”

Publicystyka i Analizy
Ołeksij Maciuka

Jak Donbas po 1991 roku postrzegał siebie, a jak postrzegał resztę kraju?

Kłamstwo pomaga


Martin Pollack

Wielu Europejczyków ma problemy z uznaniem Ukrainy za suwerenny europejski kraj, z własną kulturą, językiem i historią. Znana austriacka dziennikarka przyznała, że – choć przykro jej o tym mówić – dla niej Ukraina nie jest niezależnym państwem.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!