Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Najnowsze:

Kolegium Europy Wschodniej wśród najlepszych

Polecamy, Najnowsze
NEW

Wydawca „Nowej Europy Wschodniej”, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, po raz kolejny znalazł się w elitarnym gronie najlepszych światowych think-tanków.

Rosyjska desperacja

Publicystyka, Najnowsze
Paweł Kost

W ostatnim tygodniu Moskwa zaczęła prowadzić intensywniejszą wojnę informacyjną przeciwko Ukrainie. Dlaczego Kreml zaktywizował się właśnie teraz?

Sezon wyprzedaży

Publicystyka, Najnowsze
Anna Głąb

Ceny ropy i wartość rubla wciąż spadają. Kreml już nie kryje zaniepokojenia. Trzeba się przygotować na najgorszy scenariusz.

Najważniejsze wybory

Publicystyka, Najnowsze
Tomasz Pugacewicz

„Nowe NATO” z udziałem Rosji, Putin-gangster, tarcze antyrakietowe, Gruzja w Sojuszu Północnoatlantyckim – co amerykańscy kandydaci na prezydenta mówią o Europie Wschodniej?

Bieżacy numer:

Koniec podległości


Andrzej Nowak, Zbigniew Rokita

Z profesorem Andrzejem Nowakiem, historykiem i publicystą, rozmawia Zbigniew Rokita: „Europa ma być dialogiem, wielogłosem, a nie salą lekcyjną, w której nauczyciel z Rzeszy poucza uczniów z niedorozwiniętego »wschodu«”.

Duch strachliwego realizmu


Paweł Kowal

Ograniczanie sankcji wizowych wobec elit politycznych skupionych wokół Łukaszenki jest faktem; to dowód na kolejną zmianę kursu Brukseli wobec Mińska. Odtąd ów nowy kurs będzie dominował w unijnym mainstreamie.

Pytanie do MSW RP i Zakładów „FAM Pionki”

16.02.2014 06:14
Piotr Andrusieczko

Prośba do polskich dziennikarzy o zainteresowanie się poniższym tematem! Dzisiaj na ul. Hruszewskiego miał miejsce częściowy demontaż barykad i czyszczenie ulicy ze strony kontrolowanej przez władzę. W związku z tym dziennikarze mieli możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu przejść się ul. Hruszewskiego na wysokość siedziby rządu.

Po drodze można było zobaczyć wozy z armatkami wodnymi, które wykorzystywano przy minusowej temperaturze do rozpędzania protestujących oraz samochód z reflektorem przeciwlotniczym.

 

W bezpośredniej bliskości barykady, ale od strony Berkutu walały się niewybuchy – koktajle mołotowa oraz petardy. Jednak najciekawsze były stosy łusek po amunicji wystrzelonej przez Berkut w trakcie bitwy na Hruszewskiego. Ich ilość (setki jeśli nie tysiące) świadczą o skali zastosowania broni.

Łusek są cztery rodzaje – różnią się kolorami. Prawdziwa amunicyjna „międzynarodówka”: czerwone – produkcji francuskiej (kompania „Spartan”); białe – niepodpisane, ale zidentyfikowane przez dziennikarzy z USA, jako amerykańskie; pomarańczowe – czeskie (zakłady „Sellier&Bellot”); i niebieskie – polskie (produkcji „FAM Pionki”)!!!