Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Justyna Prus-Wojciechowska

była korespondentką „Rzeczpospolitej” w Moskwie, obecnie w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Ogólnie rzecz biorąc - od dłuższego czasu nie jest w stanie wydostać się z matni spraw polsko-wschodnich.

Awantura o blokadę Leningradu
2014-01-30
Justyna Prus-Wojciechowska

W polskich mediach, w ślad za rosyjskimi środowiskami demokratyczno-antykremlowskimi, przetoczyła się (wprawdzie niezbyt wysoka) fala oburzenia z powodu ataków na opozycyjną telewizję „Dożdż", która kontrowersyjnym sondażem przy okazji  70. rocznicy likwidacji blokady Leningradu  miała obrazić uczucia kombatantów i pamięć „błokadników". Czyli tych, którzy znaleźli się w Leningradzie w najtragiczniejszym momencie jego historii – w ciągu 871 dni faszystowskiego oblężenia, głodu, chłodu i cierpień.

Oburzenie rozumiem, ale szkoda, że w naszych mediach, tak krytycznych wobec polityki historycznej Putina – bo atak na „Dożdż" jest rozpatrywany także w kategoriach sporu z państwem i oficjalną, słuszną, linią pamięci historycznej – nie znalazła się w dniu tej tragicznej rocznicy choćby niewielka wzmianka o blokadzie Leningradu.

Co się wydarzyło? Telewizja Dożdż – mocno opozycyjna, ale ciesząca się na tyle dużą popularnością, że dostępna w kilku rosyjskich kablówkach – opublikowała w trakcie audycji historycznej w przeddzień rocznicy, w Rosji obchodzonej z wielką  czcią, sondaż, uznany za skandaliczny. Pytanie brzmiało: czy zamiast skazywać Leningrad i jego mieszkańców na wieloletni głód, cierpienia i faszystowskie bombardowania nie należało miasta od razu poddać. W domyśle – jak wiele innych sowieckich miast – Leningrad ucierpiałby, ale być może straty, które na skutek oblężenia wyniosły według niektórych szacunków nawet do 1,5 miliona ofiar, byłyby mniejsze.

Sondaż wywołał prawdziwą burzę, począwszy od politycznych komentarzy przez kontrolę prokuratury (!) po planowaną krytyczną uchwałę Dumy z wezwaniem do działań prokuratorskich. Operatorzy zaczęli wycofywać Dożdż z oferty, powołując się na liczne postulaty telefoniczne swoich widzów, którzy grożą rezygnacją z pakietów, jeśli kanał nie zostanie z nich usunięty.

Prokuratura uzasadnia swoją kontrolę podejrzeniem, że „kanał przekroczył wszystkie dopuszczalne granice w przededniu pamiętnej daty całkowitego zerwania blokady".

Duma, a raczej jej poszczególni przedstawiciele twierdzą, że to „element działań piątej kolumny, która szykuje Rosji los taki sam, jaki spotkał Ukrainę".

Widzowie rzeczywiście do kablówek dzwonią, wyrażając swoje oburzenie, co nie zmienia faktu, że aż 54 proc. uczestników sondażu uznało, że Leningrad poddać należało.

Oczywiście to nie polityka historyczna jest przyczyną ataków na Dożdż, a nawet jeśli chodzi o historię to tylko częściowo. „Zamach" na pamięć o Leningradzie to wygodny pretekst dla tych, którym się Dożdż nie podoba i został sprawnie wykorzystany. Reakcja prokuratury to przegięcie i, w moim odczuciu, tylko ośmiesza państwo.

Ale swojego rodzaju „przegięciem" był również sondaż stacji Dożdż i nie dlatego, że nie pasuje do polityki historycznej Kremla, ale dlatego, że – zadane w taki sposób i właśnie tego dnia – zraniło uczucia wielu Rosjan. Co zrozumiała także dyrekcja kanału, usuwając sondaż ze swojej strony i przepraszając za niego.

Abstrahując od przykrej historii z telewizją Dożdż.

W związku z rocznicą pokonania oblężenia Pierwyj Kanał prezentuje kilka filmów dokumentalnych, przybliżających tamte wydarzenia, można je znaleźć tutaj: http://www.1tv.ru/documentary/ts=550

Szczególnie  wstrząsający jest film „Gołosa", który pokazuje życie w oblężonym mieście oczami dzieci – niektóre z nich opowiadają same, inne za pośrednictwem pozostawionych pamiętników. (http://www.1tv.ru/documentary/fi8280/fd201401282340)

 

P.S. Właśnie sprawdziłam linki i nie można ich obejrzeć na stronie 1tv.ru, ale filmy są od razu wrzucane na youtube.com.

1. "Gołosa" - https://www.youtube.com/watch?v=GC4nPSBThBM

2. "Ładoga" - https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%9B%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0&sm=3

3. "Linia Marty" - https://www.youtube.com/watch?v=-moQB-9r04g

 

 Powrót
Najnowsze

Płomień Braterstwa – bez Polaków czulibyśmy się dziś osamotnieni

22.08.2019
Mateusz Stachewicz Ołena Bodnar
Czytaj dalej

Gruzja: pełzająca aneksja

20.08.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Warszawa: Tych lat nie zapomni historia… Stosunki polsko-sowieckie w czasie II wojny światowej

19.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu