Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Užupio Respublika
2014-04-01
Zbigniew Rokita

We wtorek separatystyczna część Wilna obchodzi 17. rocznicę niepodległości. Posiada już armię, prezydenta i konstytucję.

Zarzeczański separatyzm cieszy się poparciem wileńskich władz. Co więcej, burmistrz Wilna mieszka nawet w Zarzeczu, jednej z dzielnic litewskiej stolicy – to tak jakby Ilham Alijew zamieszkał w Górskim Karabachu.

Fot Lsj (cc) commons wikimedia org

Niepodległość ogłoszono w Prima Aprilis, 1 kwietnia 1997 roku. W dniu niepodległości na moście oddzielającym separatystyczną Republikę Zarzecza od reszty Wilna można dostać pieczątkę z ziemniaka.

Mieszcząca się w przepięknej dzielnicy republika ma swojego prezydenta, hymn, ambasadorów, złożoną z kilkunastu przyjaciół „armię" i styropianowy pomnik Johna Lennona, który w ogromnych okularach przypomina spawacza. Z budynków czasem zwisają zarzeczańskie flagi. W tych samych kamienicach mieszkali kiedyś Feliks Dzierżyński czy Konstanty Ildefons Gałczyński. Zarzecze uchodzi do dzielnice artystów i to oni założyli wileńską krainę.

fot Kontis Šatūnas (cc) commons wikimedia org

Užupis, bo tak po litewsku brzmi nazwa Zarzecza, posiada także konstytucję – na murze na ulicy Paupio jest ona zapisana w dwudziestu językach, kolejne wersje wciąż przybywają (ostatnia jest ukraińska). Ustawa zasadnicza reguluje podstawowe prawa, obowiązki i wolności zarzeczańskiego obywatela, zapisy brzmią m.in.: „Człowiek ma prawo kochać kota i opiekować się nim" (art. 10), „Człowiek ma prawo nie mieć żadnych praw" (art. 37), „Człowiek ma prawo umrzeć, ale nie jest to jego obowiązkiem" (art. 3). Artykuł 1. odnosi się zaś do rzeki, która dała nazwę Zarzeczu oraz samemu Wilnu – Wilejce: „Człowiek ma prawo mieszkać nad Wilejką, a Wilejka przepływać obok człowieka" (Fot poniżej z czasów, kiedy istniały jeszcze trzy wersje ustawy zasadniczej).

Fot Alma Pater (cc) commons wikimedia org

Ruch bezwizowy z wszystkimi krajami świata obowiązuje w Zarzeczu od początku jego istnienia więc paszportu brać ze sobą nie trzeba – ziemniaczaną pieczątkę przybiją nam na ręce.

 

Zbigniew RokitaPowrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu