Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Krymska czkawka
2014-04-21
Zbigniew Rokita

Krym będąc pierwszym terytorium przyłączonym do Federacji Rosyjskiej, stał się jednocześnie oknem wystawowym rosyjskiego imperializmu. Dla niektórych regionów, jak dla mołdawskiej Gagauzji, wraz z aneksją Krymu pojawiła się nowa możliwość – oderwanie się od macierzy nie musi już oznaczać skazania się na los parapaństwa podpiętego pod rosyjską kroplówkę. Zamiast tego można przyłączyć się bezpośrednio do Rosji. Dziś na krymskim półwyspie Rosja nie walczy więc jedynie o dusze jego mieszkańców, ale również o innych potencjalnie (dzisiaj lub kiedyś) zainteresowanych staniem się rosyjską republiką.

Tymczasem okno wystawowe szwankuje, a na Krymie niemal wszystko drożeje – jak donosi TNS.ua ceny produktów pierwszej potrzeby w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły o półtorej do dwóch razy. Do wczoraj stałą pozostawała tylko cena chleba, ale i ta w końcu wzrosła, drożeją też lekarstwa. Obniżyła się jedynie cena paliwa, które dostarczają Rosjanie – jest korzystniejsza niż ta na stacjach ukraińskich.

Póki co mieszkańcy Krymu dokładają do odłączenia się od Ukrainy, ponieważ nowe władze wciąż nie podwyższyły im emerytur i pensji – liczono na podwyżkę rzędu około 2,5 raza. Poza świadczeniami socjalnymi istotna jest też kwestia turystów, którzy w tym roku nie przyjadą już tak tłumnie jak w latach poprzednich. Z przeszło 5 milionów odwiedzających rokrocznie Krym turystów, około 4 miliony stanowili obywatele Ukrainy. Również turyści z innych krajów zrezygnują w tym roku masowo z wycieczki na Krym, a Rosjanie tej kilkumilionowej luki nie zapełnią. Sezon wypoczynkowy za pasem, a tu widoki na zarobek malują się więc kiepsko.

Pstryczków w krymskie nosy było już kilka – pisałem między innymi o problemach z krymskimi drużynami piłkarskimi. Wielu poparło przyłączenie do Rosji kierując się kryterium ekonomicznym, nie ideowo-tożsamościowym. Zobaczymy na ile tym ludziom starczy cierpliwości. Zobaczymy też czy okno wystawowe rosyjskiego imperializmu nadal będzie takie ponure i odpychające.

Zbigniew Rokita

 Powrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu