Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Ukraińska Wiosna”
2014-05-10

„Ukraińska Wiosna" jest organizowana w cieniu wydarzeń na Ukrainie, które w ostatnich miesiącach elektryzowały uwagę opinii publicznej. Co zrozumiałe, miały one wpływ także na sam program imprezy, choć z drugiej strony organizatorzy starali się nie odbiegać znacząco od wypracowanego w ubiegłych latach formatu ukraińskich dni kultury w Wielkopolsce.

W najbardziej bezpośredni sposób do aktualnej sytuacji odniosą się uczestnicy konferencji „Ukraińska Dekada 2004-2014: nadzieje, zwroty, podsumowania", która odbędzie się w Instytucie Wschodnim UAM. Wśród panelistów znajdą się między innymi pisarz Andrij Bondar oraz niedawny laureat Paszportu POLITYKI Ziemowit Szczerek.

W kinie Muza widzowie będą mogli zobaczyć pokaz filmów dokumentalnych poświęconych tematyce Majdanu z komentarzem Jarosława Piłunskiego, operatora i członka zrzeszenia Babylon 13, ze studia którego wyszły najpopularniejsze obrazy dokumentujące ukraińską rewolucję.

Społeczne wstrząsy na Ukrainie zdeterminują zapewne tematykę spotkania literackiego, które odbędzie się w Meskalinie. Jego uczestnikami będą Julia Stachiwska, Andrij Lubka oraz Aneta Kamińska. Zwieńczeniem wieczoru będzie muzyczno-literacko-plastyczny performance autorstwa Andrieja Merchla.

Kijowski Majdan był także tematem niedawnych warsztatów plakatu prowadzonych przez Lexa Drewińskiego. Najlepsze z powstałych wówczas prac będzie można obejrzeć podczas wystawy w hallu Poznańskiej Politechniki.

Teatr Polski zaprezentuje z kolei owoce poznańsko-charkowskiej współpracy kulturalnej w postaci spektaklu „Żegnaj, Judaszu" w reżyserii Andrzeja Szczytki z udziałem aktorów Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie.

Słynący z oryginalnych układów choreograficznych Państwowy Zespół Pieśni i Tańca z Iwano-Frankiwska zaprezentuje się na tegorocznej „Ukraińskiej Wiośnie" aż w czterech odsłonach, w tym na koncercie galowym w Lesznie.

Od kilku edycji organizatorzy starają się, aby festiwal łączył młodych z Polski i Ukrainy poprzez wspólne spotkania. Tym razem będą to wspólne warsztaty dla uczniów szkół muzycznych z Poznania i Lwowa zakończone wspólnych koncertem, w programie którego znajdą się utwory najwybitniejszych kompozytorów z obydwu państw.

Poza tym na festiwalu usłyszymy jeszcze sporo muzyki, w tym odeską awangardę w wykonaniu zespołu KAKAXA oraz muzykę dawną i sakralną w wykonaniu zespołu Kalophonia, działającego przy katedrze muzycznej ukrainistyki i mediewistyki Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Lysenki we Lwowie.

Jak co roku „Ukraińska Wiosna" gościć będzie także poza Poznaniem, w tym w Lesznie, Pile, Gnieźnie, Tarnowie Podgórnym i Bojanowie. Końcówka festiwalu tradycyjnie będzie miała wymiar sportowo-rekreacyjny, w tym roku w postaci rodzinnego rajdu rowerowego „Na zielonej Ukrainie".

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu będzie liturgia greckokatolicka oraz koncert chóru greckokatolickiego.

 

Pełna wersja programu niebawem będzie dostępna na poznajsasiada.org

Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu