Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

.su czyli domena ZSRR wciąż żywa
2014-05-21
Zbigniew Rokita

Jeśli ktoś chciałby dokładniej poznać punkt widzenia ukraińskich separatystów musi odwiedzić portal novorossia.su. Cóż to jednak za domena – .su?

Pierwsza intuicja może być tu słuszna – to domena Soviet Union, a więc Związku Radzieckiego. Z użytku wyszły już takie domeny jak .dd (NRD), .yu (Jugosławia), czy .cs (Czechosłowacja – choć ta akurat miała szansę przetrwać, ponieważ przez kilka lat była jeszcze wykorzystywana jako adres Serbii i Czarnogóry). Wobec protestów rosyjskich władz i internautów domena radziecka jednak przetrwała. Dziś używa jej niemal 100 tysięcy stron internetowych, a ich liczba rośnie w błyskawicznym tempie. Nie rejestrują się na niej zresztą wyłącznie niszowe portale – przykładowo adres związanego z Władimirem Putinem ruchu Nasi to nashi.su.

Adresy internetowe często pomagają stworzyć na obszarze poradzieckim alternatywą rzeczywistość. Do podobnych manipulacji uciekają się nie tylko tęskniący za Związkiem Radzieckim, ale również władze parapaństw. Głowy Naddniestrza, Osetii Południowej i Górskiego Karabachu zdecydowały się skorzystać z domen swoich patronów (Naddniestrze i Osetia Południowa użyły domeny .ru – odpowiednio president.gospmr.ru i presidentruo.ru – a Górski Karabach .am – president.nkr.am), jednak Abchazi byli bardziej kreatywni. Nie dość, że wykorzystali neutralną domenę .org, to jeszcze nie mogąc otrzymać oficjalnie dostępu do przysługującej wyłącznie władzom uznanych międzynarodowo krajów domeny .gov „upchnęli" ją mimo to w adresie prezydenckiej strony. Przykładowe adresy z wykorzystaniem domeny .gov to whitehouse.gov (strona prezydenta USA) czy premier.gov.pl (strona szefa polskiego rządu). Abchazi jednak podarowali sobie zbędną kropkę i stworzyli adres abkhaziagov.org. Kto by się przejmował.

 

 

 

 

 



Powrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu