Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

W Kenii nie lubi się Rosji
2014-06-05
Zbigniew Rokita

Pojawiły się wyniki ciekawych badań: czy Rosjanie znają obce języki, kogo uważają za swoich przyjaciół, jak traktują Polskę i – czy ktoś lubi samych Rosjan?

BBC zleciło przeprowadzenie badań, mających przedstawić stosunek mieszkańców 24 krajów do Rosji (jako państwa, nie narodu; badanie zostało wykonane głównie przed kryzysem krymskim). Wnioski są klarowne: od kiedy w 2005 roku zaczęto regularnie przeprowadzać ten sondaż, Rosjanie nigdy nie byli tak źle postrzegani. Dziś zajmują piąte miejsce wśród najmniej lubianych krajów świata – ustępują (w kolejności od „pierwszej" lokaty) Iranowi, Korei Północnej (te dwa kraje obok Rosji wysłały swoich obserwatorów na właśnie zakończone wybory prezydenckie w Syrii, aby monitorować ich demokratyczny przebieg), Pakistanowi i Izraelowi.

31 procent ankietowych darzy Rosję pozytywnymi odczuciami, a 45 negatywnymi. Spadek popularności tego kraju jest widoczny na całym świecie, ale największy zanotował on w Kenii (wzrost negatywnego parametru o 16 procent), Hiszpanii (15), Brazylii (13) i Kanadzie (12). Na pocieszenie można dodać, że coraz lepsze zdanie o Rosji mają Chińczycy.

Rosjanie nie pozostają jednak dłużni adwersarzom i również odnoszą się do nich coraz gorzej – tutaj posłużę się wczorajszymi badaniami Centrum Lewady. Najwięcej pretensji mają do Stanów Zjednoczonych. O ile w 1990 roku źle na temat Waszyngtonu wypowiadało się 7 procent Rosjan, o tyle dziś ich odsetek wzrósł do 71 procent. Również właśnie Stany Zjednoczone uważane są za najbardziej nieprzyjaźnie nastawiony do Rosji kraj – takiego zdania jest 69 procent ankietowanych. Kolejne miejsca zajmują Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Wielka Brytania, Niemcy i Polska.

A kogo Rosjanie uważają za swoich sojuszników? Często kraje postrzegane w Polsce jako wrogie. Pierwsze miejsce z wynikiem 51 procent zajmuje Białoruś, a kolejne Chiny (40), Kazachstan (37), Armenia (15) oraz Indie, Kuba, Azerbejdżan, Bułgaria, Tadżykistan, Mołdawia, Uzbekistan, Kirgistan, Serbia.

Całe szczęście, że społeczeństwa tak wielu zaprzyjaźnionych krajów są rosyjskojęzyczne bądź chociaż posługują się językami słowiańskimi. W przeciwnym razie kontakt mógłby być utrudniony, ponieważ, jak pokazują inne badania Centrum Lewady – statystyczny Rosjanin ni w ząb nie zna języków obcych. 70 procent deklaruje brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego, a 13 procent posługuje się nim, ale z dużą trudnością. Tylko 11 procent zna angielski.

Dodajmy tylko, że Polska też nie jest postrzegana w Rosji szczególnie dobrze – 12 procent Rosjan uważa nas za wroga (w ostatnich lat bywało, że wartość ta wzrastała do 20 procent), a za przyjaciela marne 2. A jak my widzimy Rosję?

 

 Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu