Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wyszehrad, Rosja i paraliżujące pęta gospodarki
2014-12-28
Dariusz Kałan

Przypominamy artykuły, które ukazały się w mijającym roku na New.org.pl.

 

Awangarda sprzeciwu wobec zaostrzania unijnych sankcji wobec Rosji powstała w Europie Środkowej. To krótkowzroczność, która środkowoeuropejskie elity może dużo kosztować.

Publiczne wypowiedzi liderów Grupy Wyszehradzkiej (V4) o „bezstronności" wobec kryzysu na Ukrainie (Viktor Orbán), „niepotrzebnych i szkodliwych sankcjach" (Robert Fico) czy „wojnie domowej między dwoma grupami obywateli ukraińskich" (Miloš Zeman) świadczą o tym, że środkowoeuropejskie elity nie dostrzegają ani wagi konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, ani też jego zagrożenia dla własnego regionu. Biorąc pod uwagę doświadczenia historyczne, ta powściągliwość może budzić zdumienie. Obecnie o kształcie polityki zagranicznej nie decyduje jednak historia, ale ekonomia.

Do niedawno powtarzano nam, że niewidzialna sieć naczyń połączonych gospodarki czasu globalizmu będzie chronić przed nieprzewidywalnością któregoś z partnerów. Na straży jego ambicji miała stać racjonalna kalkulacja, która zawsze wskazywała, że w sytuacji konfliktowej gospodarcza współzależność przyniesie mu więcej strat niż zysków, a jeśli i tak zdecyduje się wywołać trzęsienie ziemi, to będzie ono krótkotrwałe i prędzej czy później uderzy również w niego. Dzisiaj jednak okazuje się nie tylko, że partner nie zawsze działa racjonalnie, ale także, iż powiązania gospodarcze są czasem jak paraliżujące pęta: krępujące przed jakimkolwiek działaniem.

Trudno się dziwić ostrożnej postawie wyszehradzkiej trójki, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby rozwój ich relacji handlowych; w latach 2009–2013 nastąpił skokowy wzrost sprzedaży towarów i usług tych krajów do Rosji: o 25 procent (Węgry), 80 procent (Słowacja), a nawet ponad 130 procent (Czechy). Załamanie tego dynamicznego trendu przyniosłoby niebagatelne starty dla ich i tak wymęczonych gospodarek. Gdyby bowiem w odpowiedzi na sankcje Unii Europejskiej Moskwa zgodnie ze swoimi groźbami wprowadziła embargo na zakup aut, artykułów motoryzacyjnych i maszyn elektrycznych, najbardziej uderzyłaby właśnie w Czechy, Słowację i Węgry – kluczowy hub produkcyjny dla największych marek samochodowych. W przypadku wszystkich trzech krajów cały ten segment obejmuje ponad 80 procent ich eksportu do Rosji.

Naturalnie, oprócz tego Kreml dysponuje lewarem w postaci surowców energetycznych. Mimo że od czasu kryzysu gazowego z 2009 roku region wzmocnił swoje bezpieczeństwo energetyczne (rozbudowując infrastrukturę wewnętrzną i otwierając nowe trasy przesyłowe), wolumen sprowadzanych z Rosji ropy i gazu zmniejszył się nieznacznie. Moskwa potrafi tę sięgającą nierzadko 100 procent (jak w przypadku Słowacji) zależność świetnie wykorzystać. Na początku tego roku Węgry powierzyły bez przetargu rosyjskiej spółce Rosatom rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks, a Słowacja wytargowała kilkudziesięcioprocentową obniżkę cen gazu. Nieprzypadkowo obie umowy zostały sfinalizowane akurat w czasie wzmożonych działań Moskwy na Ukrainie. Rosja tym samym umiejętnie pozyskała wygodny instrument nacisku na Budapeszt i Bratysławę, których reakcja na aneksję Krymu i interwencję rosyjską w Donbasie była bardzo zachowawcza.

Ze względu na stopień zależności surowcowej oraz promowany przez wielki biznes prymat wzmacniania kontaktów gospodarczych, trzy kraje V4 – pomimo różnic w agendach politycznych, doświadczeniach historycznych czy nastrojach społecznych – wybrały w istocie podobną strategię wobec Moskwy. Z jednej strony objawia się ona w retorycznych potępieniach jej aktywności na Ukrainie, z drugiej – w intensywnych zabiegach o utrzymanie dotychczasowego poziomu współpracy gospodarczej i zgłaszaniu wątpliwości do tych projektów, które mogłyby doprowadzić do jej osłabienia. Czechy, Słowację i Węgry nadal łączy przekonanie, że Rosja to najważniejszy partner na wschodzie i jako taka nie powinna być izolowana, a wszystkie kwestie sporne bez względu na skalę akcji inspirowanych lub przeprowadzanych w Donbasie bezpośrednio przez nią należy rozwiązywać przez dialog dyplomatyczny. W praktyce przybiera to formę biernego akceptowania istniejącego status quo i nie zgłaszania własnych inicjatyw. Takie wyszehradzkie do-nothing policy.

Jasne, że w umacnianiu kontaktów handlowych i inwestycyjnych nie ma nic złego. W latach stabilności i pokoju takie pragmatyczne podejście świadczy o przenikliwości elit, które dążą do zapewnienia trwałego wzrostu i materialnego dostatku swoim społeczeństwom. Jednakże podporządkowywanie interesom gospodarczym polityki zagranicznej w sytuacji, w której niedawny partner staje się agresorem i destabilizuje obszar bezpośrednio sąsiadujący z Unią Europejską, wygląda jak bezradne przymykanie oczu i udawanie, że nic się nie dzieje. To krótkowzroczność, która środkowoeuropejskie elity może dużo kosztować. Więcej niż rosyjskie embargo na samochody.Dariusz Kałan jest analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 

15.09.2014


Polecamy inne artykuły autora: Dariusz Kałan
Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu