Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Pióro nadziei
2014-10-16
NEW

Zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej" Małgorzata Nocuń została nominowana do prestiżowej nagrody Amnesty International Pióro Nadziei.

Konkurs wyłonić ma najlepszy tekst prasowy o prawach człowieka. Nocuń została nominowana za opublikowany na łamach „Tygodnika Powszechnego" artykuł Alim Kajtajew już nie wróci – opisała w nim łamanie praw człowieka na Północnym Kaukazie w przededniu igrzysk w Soczi.

Jury w składzie Max Cegielski, Draginja Nadaždin, Lidia Ostałowska, Ewa Siedlecka i dr hab. Jacek Wasilewski nominowało ponadto następujące osoby (opis artykułów za materiałami Amnesty International):

Katarzynę Brejwo za reportaż Kiedy zabójca nalewa ci piwo („Duży Format", „Gazeta Wyborcza") opowiadający o losach kolumbijskich partyzantów i o trudnym procesie ich integracji ze społeczeństwem;

Agatę Kaźmierską za artykuł Efekty wojen dronów („Rzeczpospolita"), który opisuje, jak współczesne wojny wpływają na prawo międzynarodowe, suwerenność państw i na przestrzeganie praw człowieka;

Justynę Kopińską za reportaż Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?(„Duży Format", „Gazeta Wyborcza"), który opisał sytuację maltretowania, torturowania i gwałcenia dzieci w Ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu;

Bartosza T. Wielińskiego za reportaż Jesteś nr. 71 („Duży Format", „Gazeta Wyborcza"), przedstawiający historię wychowanków domów dla sierot w Austrii i gehennę, którą w tych domach przeszli.

W poprzednich latach wśród zwycięzców Pióra Nadziei byli: Michał Majewski i Paweł Reszka, Natalia Bloch, Bartek Dobroch, Agnieszka Fiedorowicz, Andrzej Goszczyński, Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Kwiatkowska, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Joanna Podgórska, Ewa Siedlecka, Witold Szabłowski i Jacek Żakowski.

 


Powrót
Najnowsze

Ukraina – walka o parlament

21.07.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu