Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Pióro nadziei
2014-10-16
NEW

Zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej" Małgorzata Nocuń została nominowana do prestiżowej nagrody Amnesty International Pióro Nadziei.

Konkurs wyłonić ma najlepszy tekst prasowy o prawach człowieka. Nocuń została nominowana za opublikowany na łamach „Tygodnika Powszechnego" artykuł Alim Kajtajew już nie wróci – opisała w nim łamanie praw człowieka na Północnym Kaukazie w przededniu igrzysk w Soczi.

Jury w składzie Max Cegielski, Draginja Nadaždin, Lidia Ostałowska, Ewa Siedlecka i dr hab. Jacek Wasilewski nominowało ponadto następujące osoby (opis artykułów za materiałami Amnesty International):

Katarzynę Brejwo za reportaż Kiedy zabójca nalewa ci piwo („Duży Format", „Gazeta Wyborcza") opowiadający o losach kolumbijskich partyzantów i o trudnym procesie ich integracji ze społeczeństwem;

Agatę Kaźmierską za artykuł Efekty wojen dronów („Rzeczpospolita"), który opisuje, jak współczesne wojny wpływają na prawo międzynarodowe, suwerenność państw i na przestrzeganie praw człowieka;

Justynę Kopińską za reportaż Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?(„Duży Format", „Gazeta Wyborcza"), który opisał sytuację maltretowania, torturowania i gwałcenia dzieci w Ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu;

Bartosza T. Wielińskiego za reportaż Jesteś nr. 71 („Duży Format", „Gazeta Wyborcza"), przedstawiający historię wychowanków domów dla sierot w Austrii i gehennę, którą w tych domach przeszli.

W poprzednich latach wśród zwycięzców Pióra Nadziei byli: Michał Majewski i Paweł Reszka, Natalia Bloch, Bartek Dobroch, Agnieszka Fiedorowicz, Andrzej Goszczyński, Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Kwiatkowska, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Joanna Podgórska, Ewa Siedlecka, Witold Szabłowski i Jacek Żakowski.

 


Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu