Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Grzegorz Schetyna na konferencji Polska Polityka Wschodnia
2014-10-19
Grzegorz Schetyna


Minister wygłosił przemówienie inaugurujące drugi dzień konferencji, w którym omówił wyzwania stojące przed polską polityką zagraniczną na kierunku wschodnim. Organizatorami konferencji Polska Polityka Wschodnia są „Nowa Europa Wschodnia", Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

 

Jak czytamy w informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

 

»Im dalej na wschód, tym bardziej czuć, że historia to wciąż niezamknięty rozdział. Że to wciąż jest żywe, raniące i niepokojące« – cytatem z czeskiego pisarza Jachyma Topola minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna rozpoczął wystąpienie na wrocławskiej konferencji Polska Polityka Wschodnia.

 

Nawiązując do przyśpieszenia historii w naszej części Europy szef polskiej dyplomacji przypomniał, że rok temu zastanawialiśmy się, czy na Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z UE, a Gruzja i Mołdawia parafują teksty takich porozumień. »W ciągu roku wydarzyło się coś niebywałego i w gruncie rzeczy trudnego do przewidzenia. Ukraińcy zapłacili cenę krwi za drogę do Europy« – mówił minister Schetyna.

 

Przypomniał o wydarzeniach na Majdanie, aneksji Krymu oraz zaangażowaniu Polski na rzecz zmian na Ukrainie: »W kwestii Ukrainy polska klasa polityczna zjednoczyła się od lewicy do prawicy, co jest ogromnie ważne. Warto utrzymać tę jedność«.

 

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że do realizacji polityki wschodniej Polska powinna używać sprawdzonych i skutecznych narzędzi europejskich. W tym kontekście przypomniał zainicjowaną przez poprzednika, min. Radosława Sikorskiego, lutową misję szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego, która zakończyła przelew krwi na Majdanie. »Europejska polityka wschodnia z udziałem Polski jest po prostu skuteczniejsza« – stwierdził minister Schetyna.

 

Wyraził także duże nadzieje związane z IV Szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze planowanym na rok 2015: »To kolejny krok milowy w rozwoju tego projektu. Powinniśmy dbać, by przyniósł zbliżenie krajów PW z Unią, zwłaszcza w wymiarze międzyludzkim, poprzez znoszenie wiz lub liberalizację procesu wizowego«".

 

O konferencji i przemówieniu Grzegorza Schetyny pisały również inne media, m.in.:

TOK FM

Polskie Radio

Interia.pl

Wp.pl

Gazeta.pl 

 

Konferencja Polska Polityka Wschodnia ma wieloletnią tradycję. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 17-18 października br. i zgromadziła ponad siedemdziesięciu ekspertów. Impreza składała się z dwóch części. Pierwszego dnia obrady toczyły się w zamkniętych grupach eksperckich. Tematy poszczególnych stołów dyskusyjnych związane były z różnymi wymiarami polskiej polityki zagranicznej na kierunku wschodnim. Wypracowane zostały rekomendacje dla ośrodków kreujących polską politykę wschodnią, które przedstawiono podczas dnia drugiego.

 


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu