Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Odessa nie głosuje
2014-10-28
Irina Mieduszewska

W Odessie frekwencja wyniosła 37 procent i była tylko o niespełna 4 procent wyższa niż w obwodach łuhańskim i donieckim. W skali kraju współczynnik wzrasta do ponad 52 procent. Dlaczego Odessa zignorowała wybory?

Jeśli rzucić okiem na niską frekwencję, widać, że bezideowa i nieudolna kampania wyborcza zakończyła się w Odessie klęską. Region przywykł do głosowania na Partię Regionów, a kiedy ta nie dociągnęła do wyborów, niczego podobnego Odessyjczykom nie zaproponowano. Popierać tych, którzy nie mieli szans na sukces nikt nie chciał, a ci którzy mieli lepsze notowania, też nie budzili sympatii. Z dwóch nieszczęść nie było kogo wybrać.

Nowe władze szczególnie się tym nie przejmowały i nie dały Odessie proukraińskiego, a jednocześnie rosyjskojęzycznego lidera, który mógłby odpowiedzieć na pytania wyborców. Odessa jest konserwatywna i tak było zawsze; miasto nie przyjmuje nowych zasad gry nowej władzy.

Z temperamentem wyznających wartości Majdanu Odessyjczyków oraz ich gotowością do znoszenia niedogodności okresu przejściowego kłóci się niski stopień transparentności nowych elit. Między Odessą i prezydentem nie ma chemii, chociaż Petr Poroszenko do nas przyjeżdża, występuje i nawet mówi do rzeczy. Nie potrafi on jednak zbliżyć do siebie społeczeństwa, które na razie jednoczy się nie „za", a „przeciw" – nie zgadza się na wojnę, rosyjską agresję, rozruchy i kolektywne wegetowanie.

A przecież tak nie wolno – powinniśmy jednoczyć się „za", skupiać się wokół idei narodowej, choć ta jeszcze, niestety, się nie wyklarowała.

Zmęczenie, ogromne zmęczenie oraz ofiary i brak uczciwego, przejrzystego stanowiska oligarchów, którzy do dziś rządzą Ukrainą – to wszystko sprawiło, że Odessa zignorowała niedzielne wybory.

Przełożył Zbigniew Rokita

Irina Mieduszewska jest znaną odesską blogerką i publicystką


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu