Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Odessa nie głosuje
2014-10-28
Irina Mieduszewska

W Odessie frekwencja wyniosła 37 procent i była tylko o niespełna 4 procent wyższa niż w obwodach łuhańskim i donieckim. W skali kraju współczynnik wzrasta do ponad 52 procent. Dlaczego Odessa zignorowała wybory?

Jeśli rzucić okiem na niską frekwencję, widać, że bezideowa i nieudolna kampania wyborcza zakończyła się w Odessie klęską. Region przywykł do głosowania na Partię Regionów, a kiedy ta nie dociągnęła do wyborów, niczego podobnego Odessyjczykom nie zaproponowano. Popierać tych, którzy nie mieli szans na sukces nikt nie chciał, a ci którzy mieli lepsze notowania, też nie budzili sympatii. Z dwóch nieszczęść nie było kogo wybrać.

Nowe władze szczególnie się tym nie przejmowały i nie dały Odessie proukraińskiego, a jednocześnie rosyjskojęzycznego lidera, który mógłby odpowiedzieć na pytania wyborców. Odessa jest konserwatywna i tak było zawsze; miasto nie przyjmuje nowych zasad gry nowej władzy.

Z temperamentem wyznających wartości Majdanu Odessyjczyków oraz ich gotowością do znoszenia niedogodności okresu przejściowego kłóci się niski stopień transparentności nowych elit. Między Odessą i prezydentem nie ma chemii, chociaż Petr Poroszenko do nas przyjeżdża, występuje i nawet mówi do rzeczy. Nie potrafi on jednak zbliżyć do siebie społeczeństwa, które na razie jednoczy się nie „za", a „przeciw" – nie zgadza się na wojnę, rosyjską agresję, rozruchy i kolektywne wegetowanie.

A przecież tak nie wolno – powinniśmy jednoczyć się „za", skupiać się wokół idei narodowej, choć ta jeszcze, niestety, się nie wyklarowała.

Zmęczenie, ogromne zmęczenie oraz ofiary i brak uczciwego, przejrzystego stanowiska oligarchów, którzy do dziś rządzą Ukrainą – to wszystko sprawiło, że Odessa zignorowała niedzielne wybory.

Przełożył Zbigniew Rokita

Irina Mieduszewska jest znaną odesską blogerką i publicystką


Powrót
Najnowsze

Płomień Braterstwa – bez Polaków czulibyśmy się dziś osamotnieni

22.08.2019
Mateusz Stachewicz Ołena Bodnar
Czytaj dalej

Gruzja: pełzająca aneksja

20.08.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Warszawa: Tych lat nie zapomni historia… Stosunki polsko-sowieckie w czasie II wojny światowej

19.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu