Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
I rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego
2014-10-28
NEW

Dziś mija rok od śmierci Tadeusza Mazowieckiego: pierwszego premiera III RP i pierwszego laureata nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Przypominamy rozmowę z Tadeuszem Mazowieckim na łamach „Nowej Europy Wschodniej" (kliknij tutaj)

 

O Tadeuszu Mazowieckim w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej" pisze także jego biograf, redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej", Andrzej Brzeziecki:

„(…) Do historii przeszło to, jak premier zarządzał czasem. Do pracy przychodził między 10 a 11, za to lubił pracować w nocy.

– Trzeba było zatrudnić sekretarki na trzy zmiany. Posiedzenia rządu ciągnęły się do późnych godzin nocnych. Niektórzy tego nie wytrzymywali, najbardziej złościł się Leszek Balcerowicz – opowiada Jacek Ambroziak, jeden z najbliższych współpracowników premiera. – Ale te długie narady spajały ekipę, wszyscy mieli przekonanie, że podjęta decyzja jest ich, a nie narzucona.

Według Ambroziaka Mazowiecki był dobrym szefem. Choć sam nie najlepiej zorganizowany, samym stylem bycia zachęcał i motywował do pracy. Wnikliwie czytał wszystkie materiały rządowe.

Mazowiecki był bardziej politykiem gabinetowym niż wiecowym. Świetnie się czuł w mniejszych zespołach. Gdy był premierem, stworzył sobie grono oddanych ludzi (Jacek Ambroziak, Jerzy Ciemniewski, Aleksander Hall, Waldemar Kuczyński), z którymi do późna dyskutował w gabinecie przy kieliszku brandy. Wtedy zapadały kluczowe decyzje".  Całość tekstu


Powrót
Najnowsze

Szczyt potrzebny jego uczestnikom

10.12.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Armenia: Serż Sarkisjan trafi do aresztu?

09.12.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Koń trojański? Zwrócenie ukraińskich okrętów

09.12.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Warszawa: Litwini na Syberii. Wspomnienia Dalii Grinkevičiūtė

06.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Macron i Europa Środkowa, czyli samotność liberałów

05.12.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Rumunia. Wybory, których ostateczny wynik poznamy za rok

04.12.2019
Michał Torz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu