Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Co robią krymscy piłkarze
2015-05-26
Zbigniew Rokita

 

Po aneksji Krymu kibice zadali pytanie: czy nasze zespoły nadal będą mogły grać w piłkę? UEFA właśnie odpowiedziała, co dalej z krymskim futbolem.

Krymskie kluby miały kilka (teoretycznych) możliwości: pozostać w lidze ukraińskiej, grać w rosyjskiej ekstraklasie bądź wystartować w lidze rosyjskiej od najniższego szczebla. Każde z rozwiązań miało minusy: na pierwsze nie zgadzała się Rosja, na drugie rosyjskie kluby i UEFA, a na trzecie – kluby krymskie i UEFA. Z europejskimi i światowymi federacjami Moskwa obchodzić musi się ostrożnie, ponieważ za trzy lata w Rosji ma odbyć się mundial, a utrata tak ogromnej imprezy byłaby dla Kremla dotkliwą stratą. Krymskie zespoły od dawna są więc bezczynne (niemal, bo występowały m.in. pod okiem Ramzana Kadyrowa w meczu przyjaźni z rezerwami Tereka Grozny czy w pucharze Prezydenta Tatarstanu – to poziom rozgrywek na jakim gra najczęściej np. reprezentacja Abchazji). Istnieje ponadto reprezentacja narodowa Tatarów Krymskich, ale to odrębny temat.

O Krymie zrobiło się głośno, gdy w październiku FIFA prezentowała na fasadzie Teatru Bolszoj oficjalną symbolikę mundialu 2018. Gdy wyświetlono mapę Rosji, okazało się, że półwysep został ujęty jako część jej terytorium. Najwyższe władze FIFA tłumaczyły się, że mapę dostarczył im „miejscowy dostawca", a one przeoczyły ten geograficzny szczegół.

Na półwyspie piłka nożna nie stała na najwyższym poziomie, ale nie było też najgorzej. W zeszłym sezonie dwa kluby występowały w ekstraklasie: Tawrija Symferopol i FK Sewastopol. W bieżącym sezonie ich status był nieuregulowany, aż w końcu kilka dni temu UEFA ogłosiła swoją decyzję: Krym będzie miał własną ligę piłkarską, niezależną od Ukrainy i Rosji. Będzie w niej występować osiem zespołów, rozgrywki ruszą od sierpnia.

Teoretycznie jest możliwe, że do krymskiej ligi dołączą inne zespoły z miast zajętych przez separatystów (najlepsze z nich to występujące w ekstraklasie Szachtar Donieck, Zoria Łuhańsk, Metałurh Donieck oraz Olimpia Donieck). Kluby te nie podejmą jednak najprawdopodobniej takiej decyzji: swoje mecze rozgrywają na stadionach poza „terytorium ŁNR i DNR", ich kibice nie sympatyzują z separatystami (wyjątkiem jest Metałurh) i nie ma powodu, aby angażowały się w niepewny projekt ligi krymskiej. Byłoby to szczególnie niekorzystne dla Szachtara – to zespół odnoszący duże sukcesy na arenie europejskiej, a tymczasem zespoły z ligi krymskiej przez co najmniej dwa lata nie będą mogły występować w turniejach międzynarodowych. Pytanie, co stanie się później z tą „specjalną strefą" (jak UEFA nazwała Krym) – jeśli tamtejsze kluby będą grały w rozgrywkach europejskich, to jaki kraj będą reprezentować? Najprawdopodobniej wystartują pod flagą UEFA. To znana praktyka sportowa: w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi reprezentacja Indii w związku z problemami formalnymi nie mogąc wystąpić pod flagą Indii, wyszła z uniwersalną flagą Igrzysk Olimpijskich.

Jedno jest pewne już dziś: krymska piłka nożna stała się zakładnikiem polityki.

 

 Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu