Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Po cholerę to wisi?
2015-06-09
Andrzej Brzeziecki

Fot. Zbigniew RokitaNa terenie cmentarza żołnierzy radzieckich w Cybince znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Józefa Stalina i propagandowym tekstem „Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężyliśmy". Ćwierć wieku po upadku komunizmu w Polsce, ba! ponad pół wieku po obaleniu kultu Stalina, jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości, w Polsce nie powinno być miejsca na jego upamiętnianie. W Polsce obalano pomniki Lenina i Dzierżyńskiego, zmieniano nazwy ulic – tablica w Cybince się zachowała.

Oczywiście popieramy uczczenie ofiary żołnierzy radzieckich, który ginęli na terenach Polski w walce z Niemcami. Należą im się zadbane cmentarze, tak jak ten w Cybince, i pamięć. Jednak „słuszna sprawa" Stalina nie była sprawą tych żołnierzy. Stalin biorąc udział w koalicji antyhitlerowskiej jednocześnie dążył do podporządkowania sobie niemal całej Europy Środkowej. Nie ma więc uzasadnienia dla tej tablicy – jest ona przeżytkiem szczęśliwie minionej epoki i wraz z nią powinna trafić do muzeum.

 

Andrzej Brzeziecki jest redaktorem naczelnym „Nowej Europy Wschodniej". Niedawno ukazała się jego książka Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera (Znak, 2015).

 


Powrót
Najnowsze

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Gdańsk: Pokazucha. Na gruzińskich zasadach

12.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Jedenasta rocznica wybuchu wojny sierpniowej

08.08.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Donbas – pokoju nie będzie

08.08.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu