Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Meller o Na końcu języka
2015-06-01
NEW

W dziesiejszym wydaniu „Newsweek" ukazała się recenzja książki Na końcu języka: z orientalistą Andrzejem Pisowiczem rozmawiają Kornelia Mazurczyk i Zbigniew Rokita pióra Marcina Mellera. NEW jest patronem książki.

 

W artykule czytamy m.in.:

„Ciekawe, czy spływający Dunajcem flisacy wiedzą, że ich rzece żywicielce nazwę dali Irańczycy? No może troszkę rzecz uprościłem, ale właśnie się dowiedziałem, że to ze starożytnego dialektu irańskiego pochodzi słowo danu, oznaczające »wielką wodę«, z którego wywodzą się nazwy takich rzek jak nasz wspomniany Dunajec, Dunaj, Don, Dniepr czy Dniestr. A dlaczego akurat irański źródłosłów? Ano dlatego, że hen, hen, dawno temu, ziemie opanowane później przez naszych słowiańskich przodków zamieszkiwały plemiona irańskie.

Taki mądry jestem, bo właśnie jednym tchem pochłonąłem zadziwiającą książkę, wywiad – nomen omen – rzekę z krakowskim językoznawcą i orientalistą, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzejem Pisowiczem. Rzecz nazywa się Na końcu języka, właśnie się ukazała, a z urodzonym w 1940 roku profesorem rozmawiają ludzie, którzy mogliby być jego wnukami, 26-letnia specjalistka od problematyki bliskowschodniej Kornelia Mazurczyk i jej rówieśnik, redaktor dwumiesięcznika »Nowa Europa« Wschodnia Zbigniew Rokita".

 

Więcej o książce

Facebook


Powrót
Najnowsze

Warszawa: Tych lat nie zapomni historia… Stosunki polsko-sowieckie w czasie II wojny światowej

19.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Płomień Braterstwa – Szukanie łączników

16.08.2019
Sonia Knapczyk
Czytaj dalej

Obalić bolszewików

15.08.2019
Jan Pisuliński
Czytaj dalej

Schyłek putinizmu nie jest równoznaczny z perspektywą budowy demokracji

14.08.2019
Jadwiga Rogoża Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Gdańsk: Pokazucha. Na gruzińskich zasadach

12.08.2019
NEW
Czytaj dalej

Jedenasta rocznica wybuchu wojny sierpniowej

08.08.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu