Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Meller o Na końcu języka
2015-06-01
NEW

W dziesiejszym wydaniu „Newsweek" ukazała się recenzja książki Na końcu języka: z orientalistą Andrzejem Pisowiczem rozmawiają Kornelia Mazurczyk i Zbigniew Rokita pióra Marcina Mellera. NEW jest patronem książki.

 

W artykule czytamy m.in.:

„Ciekawe, czy spływający Dunajcem flisacy wiedzą, że ich rzece żywicielce nazwę dali Irańczycy? No może troszkę rzecz uprościłem, ale właśnie się dowiedziałem, że to ze starożytnego dialektu irańskiego pochodzi słowo danu, oznaczające »wielką wodę«, z którego wywodzą się nazwy takich rzek jak nasz wspomniany Dunajec, Dunaj, Don, Dniepr czy Dniestr. A dlaczego akurat irański źródłosłów? Ano dlatego, że hen, hen, dawno temu, ziemie opanowane później przez naszych słowiańskich przodków zamieszkiwały plemiona irańskie.

Taki mądry jestem, bo właśnie jednym tchem pochłonąłem zadziwiającą książkę, wywiad – nomen omen – rzekę z krakowskim językoznawcą i orientalistą, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzejem Pisowiczem. Rzecz nazywa się Na końcu języka, właśnie się ukazała, a z urodzonym w 1940 roku profesorem rozmawiają ludzie, którzy mogliby być jego wnukami, 26-letnia specjalistka od problematyki bliskowschodniej Kornelia Mazurczyk i jej rówieśnik, redaktor dwumiesięcznika »Nowa Europa« Wschodnia Zbigniew Rokita".

 

Więcej o książce

Facebook


Powrót
Najnowsze

Szczyt potrzebny jego uczestnikom

10.12.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Armenia: Serż Sarkisjan trafi do aresztu?

09.12.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Koń trojański? Zwrócenie ukraińskich okrętów

09.12.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Warszawa: Litwini na Syberii. Wspomnienia Dalii Grinkevičiūtė

06.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Macron i Europa Środkowa, czyli samotność liberałów

05.12.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Rumunia. Wybory, których ostateczny wynik poznamy za rok

04.12.2019
Michał Torz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu