Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Gry dyplomatyczne
2013-12-10
Historia
Aleksander Wasilewski

W warunkach izolacji i psychicznego terroru, a nawet bezpośredniego zagrożenia życia, służba konsularna II Rzeczypospolitej wymagała od kandydatów na placówki w ZSRR szczególnych predyspozycji i kwalifi kacji. Należało ich wybierać wyjątkowo starannie – powinni to być ludzie znający teren i zagadnienie, lecz bez żadnych uprzedzeń i z góry ułożonych teorii.

Służba konsularna państwa ma na celu obronę praw i interesów jego obywateli, a także reprezentowanie spraw gospodarczych i kulturalnych na terenie krajów urzędowania. Ponadto rozwój wydarzeń politycznych i społecznych stawia przed nią zadania specjalne, wynikające ze zmian zachodzących w sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. W sytuacji II Rzeczypospolitej to lata zaborów, skutki wojny światowej i zmiana granic określiły główne kierunki polityki konsularnej w początkowym okresie po odzyskaniu niepodległości. Dwa strategiczne kierunki – wschodni i zachodni – a więc stosunki z Rosją Radziecką i Rzeszą Niemiecką, wyznaczały podstawowy zakres pracy polskich konsulów i Departamentu Konsularnego MSZ. Współpraca konsularna z Rosją Radziecką miała w tym kontekście najważniejsze znaczenie. Jeszcze jesienią 1918 roku na terytorium rosyjskim przebywało około półtora miliona polskich jeńców, uchodźców, przesiedleńców, którym w pierwszej kolejności należało zapewnić opiekę, a także zaopatrzyć ich w dokumenty uprawniające do powrotu do Polski.


Polecamy inne artykuły autora: Aleksander Wasilewski
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu