Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Szklany mur
2013-12-12
Publicystyka i Analizy
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Partnerstwo Wschodnie jest kolejnym etapem ewolucji Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Tak jak i poprzednie „ulepszenia”, nie przekroczyło i nie mogło przekroczyć strategicznych granic wyznaczonych jeszcze w gronie „piętnastki” na początku ubiegłej dekady.

Dwa lata temu Partnerstwo Wschodnie powitano w Polsce z nadzieją i optymizmem. Dzisiaj nastroje wokół tej inicjatywy są dużo bardziej stonowane, żeby nie powiedzieć sceptyczne. Pojawia się wrażenie, że zaangażowanie polskie (na poziomie politycznym, ale też pozarządowym czy eksperckim) wynika bardziej z poczucia obowiązku niż z przekonania, iż Partnerstwo Wschodnie jest w stanie przynieść realne zmiany w sąsiedztwie. Czy jest to naturalny efekt „utraty świeżości” czy też skutek rzeczywistych problemów tej polityki? Co udało się osiągnąć przez dwa lata funkcjonowania projektu? Nadchodzący szczyt Partnerstwa, który odbędzie się w Warszawie w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, stanowi naturalny pretekst do takich podsumowań. Spróbujmy więc pokusić się o odpowiedź na te pytania.


Polecamy inne artykuły autora: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu