Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blaski i cienie – Ukraińcy wobec Żydów
2013-12-12
Historia
Tomasz Stryjek

Książka Izy Chruślińskiej i Piotra Tymy o stosunkach ukraińsko-żydowskich jest ważnym wydarzeniem i może wypełnić jedną z „białych plam” w wiedzy historycznej społeczeństwa, nawet jeśli jej autorom zabrakło determinacji, by zmierzyć się ze wszystkimi poglądami.

Przewartościowanie ocen historycznych stosunków autochtonicznej większości z żydowską mniejszością to wyzwanie, wobec którego po upadku komunizmu stanęły wszystkie narody Europy Środkowej i Wschodniej. Podjęcie tematu traktowano jako objaw zdolności do mierzenia się z trudnymi kwestiami przeszłości i warunek przynależności do europejskiej rodziny. W przypadku Ukrainy kolejne rządy od 1991 roku przywiązywały wprawdzie wagę do utrzymywania poprawnych stosunków z Izraelem, jednak żaden z nich nie docenił znaczenia problematyki. Z powodu braku zaangażowania władz prowadzenie na Ukrainie dialogu ukraińsko-żydowskiego spoczęło na barkach prozachodnich elit intelektualnych. Miały one jednak wpływ na kształtowanie polityki państwa jedynie w okresie rządów Leonida Krawczuka i w pierwszych latach prezydentury Wiktora Juszczenki.


Polecamy inne artykuły autora: Tomasz Stryjek
Powrót
Najnowsze

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu