Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Akcja „Wisła” w 1947 r.: wydarzenia, konteksty, współczesna kwalifikacja
2017-04-07
NEW

NEW, patron wydarzenia, zaprasza na konferencję Akcja „Wisła” w 1947 r.: wydarzenia, konteksty, współczesna kwalifikacja: 24 kwietnia, Warszawa (Pałac Staszica, Nowy Świat 72).

Konferencja organizowana jest przez Instytut Studiów Politycznych PAN pod patronatem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa przy MSZ. Odbędzie się niemal równo w siedemdziesiątą rocznicę Akcji „Wisła”.

Program konferencji.

Decyzję o przeprowadzeniu Akcji Biuro Polityczne PPR podjęło miesiąc wcześniej, dzień po śmierci wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego „Waltera” w zasadzce zorganizowanej przez dwie sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii w Jabłonkach koło Baligrodu. Przypadkowe zabicie tego dowódcy w Bieszczadach wykorzystano do uzasadnienia planu deportacji. Nie zdoławszy, pomimo wysiedlenia prawie pół miliona Ukraińców i Łemków do USRR w latach 1944-1946 w ramach tzw. repatriacji, zniszczyć UPA w południowo-wschodniej Polsce. Aby więc całkowicie odciąć tę partyzantkę od ludzkiego zaplecza, postanowiono pozostałych przedstawicieli tych dwóch narodów przymusowo wysiedlić z ziem ojczystych na Ziemie Zachodnie i Północne („za Wisłę”). Celem operacji była pełna asymilacja „do polskości”. Oznaczała ona zastosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej wobec wszystkich członków mniejszości narodowej (władze traktowały Łemków jako część narodu ukraińskiego). Akcja przybrała formę czystki etnicznej, którą Wojsko Polskie przeprowadziło do 31 lipca 1947 roku.

Opinia publiczna przyjęła operację „Wisła” przeważnie ze zrozumieniem. W pamięci uchodźców i wielu Polaków przesiedlonych na ziemie zachodnie tkwiły masowe zbrodnie przeprowadzone przez UPA na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944. Społeczeństwo dopiero co wyszło z wojny, w której zasada odpowiedzialności zbiorowej wobec całych narodów u obu okupantów była na porządku dziennym.

Ostatecznie wysiedlono 140 tysięcy osób, co spowodowało niemal pełną depopulację pogranicza ukraińsko-polskiego po zachodniej stronie linii Curzona. Deportowani zajmowali gospodarstwa poniemieckie według zasady, że w jednej osadzie nie mogą stanowić więcej niż 10 procent ogółu osadników. Doprowadziło to do ich rozrzucenia na terytoriach sięgających od wschodnich Mazur po Dolny Śląsk. Przedstawicieli inteligencji ukraińskiej i łemkowskiej (między innymi duchownych) oraz szeroki krąg osób podejrzanych o współpracę z UPA, przeważnie zwykłych chłopów, w liczbie przekraczającej 3800 umieszczono w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie na Śląsku.

Rygory stosowane wobec Ukraińców i Łemków zelżały nieco po 1956 roku, skutkiem czego stały się możliwe ich indywidualne powroty. Od tego momentu pozwolono też na działalność Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Jednak prawdziwym przełomem w życiu tych środowisk był dopiero rok 1989. W 1990 roku Senat RP przeprosił ich za wydarzenie, które wpisało państwo polskie w ponury ciąg realizacji wielkich projektów inżynierii społecznej w Europie w epoce lat 1914-1953.

 

Konferencja będzie składała się z trzech części poświęconych kolejno:

1. samej operacji i jego kwalifikacji w naukach społecznych i prawnych;

2. losom innych mniejszości narodowych w Polsce w pierwszych latach po 1945 roku;

3. problematyce ochrony praw mniejszości narodowych w Polsce i na Ukrainie.

Weźmie w niej udział kilkunastu badaczy z Polski, Ukrainy i Czechy. Będzie gościć m. in.: Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, współprzewodniczących Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa dyrektora SEW Jana Malickiego i Witalija Portnikowa, prezesa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymę.

Do udziału w konferencji zaprasza dyrektor ISP PAN profesor Grzegorz Motyka.


Powrót
Najnowsze

Syberiada

25.05.2018
Mikołaj Banaszkiewicz
Czytaj dalej

Tolerancyjny jak Gruzin

22.05.2018
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Forum Europa z Widokiem na Przyszłość

22.05.2018
NEW
Czytaj dalej

Dokąd uda się Nieśmiertelny Pułk?

17.05.2018
Jewhen Mahda
Czytaj dalej

Z domu do domu?

15.05.2018
Damian Markowski
Czytaj dalej

Pisanie w ciężkich czasach…

14.05.2018
Oya Baydar
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu