Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkania z Maciejem Jastrzębskim w Krakowie
2017-04-21
NEW

NEW, patron medialny, zaprasza na dwa spotkania z Maciejem Jastrzębskim wokół jego najnowszej książki Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy do Krakowa w najbliższą środę (26 kwietnia) na godzinę 11.30 oraz 18.00. W najbliższych dniach Jastrzębski zawita także do Białegostoku, Katowic, Wrocławia i Gdańska.

Krakowskie spotkania autorskie odbędą się:

O 11.30 w auli Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, Uniwersytet Jagielloński, ul. Reymonta 4.

Facebook

O 18.00 w księgarnio-kawiarni De Revolutionibus, ul. Bracka 14.

Facebook

Spotkania poprowadzi Zbigniew Rokita, redaktor „Nowej Europy Wschodniej”.

 

Każde miasto ma swoje legendy, a jak wiemy, w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Im starsze i większe miasto, tym więcej legend. A Moskwa jest ogromna i tajemnicza. Ludzie powiadają, że jest przeklęta od XII wieku, gdy zamordowano ostatniego kapłana pogańskiego boga Jariły. Konając, rzucił on klątwę na tych, którzy w świętym miejscu chcieliby czcić innych bogów. Odtąd na Moskwę spadają różne nieszczęścia: zarazy, pożary i obce armie, a na kremlowskim tronie zasiadają okrutni władcy.

Może właśnie dlatego Rosjanie są tacy przesądni? Co roku wydają miliardy dolarów na usługi wróżek, jasnowidzów, okultystów i znachorów. Wierzą w międzynarodowe spiski, snują opowieści o duchach, skarbach i innych wymiarach. Od wieków moskiewscy magowie w podziemnych laboratoriach poszukują kamienia filozoficznego, a diggerzy eksplorują labirynt korytarzy z nadzieją na odnalezienie ksiąg króla Salomona, tajnej linii metra, podziemnych osiedli i gwiezdnych wrót.

W swojej najnowszej książce Maciej Jastrzębski, niezrównany gawędziarz i niestrudzony badacz rosyjskiej duszy, zabierze nas na wyprawę do podziemnej Moskwy, aby odnaleźć sekretną bibliotekę bizantyjskich cesarzy, a przy okazji dotknąć wielu tajemnic rosyjskiej stolicy — zarówno dawnych, jak i tych, które dotyczą jej najnowszej historii. Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian.

(Z opisu wydawcy)Maciej Jastrzębski — włocławianin, który całe swoje zawodowe życie związał z Polskim Radiem. Dziennikarską przygodę rozpoczął od współpracy z radiową Trójką. Później był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji.

 

Jastrzębski pokazuje nam Moskwę inną, skrywającą zagadki, tajemnice, legendy i magię. Począwszy od zaginionej bizantyjskiej biblioteki Iwana Groźnego, po tunele łączące Kreml z lotniskiem Wnukowo. Autor dowodzi, że Moskwa ma co najmniej dwa oblicza: jawne i ukryte. Które jest bardziej prawdziwe? Po lekturze tej książki nie mam już wątpliwości”.

Janusz Leon Wiśniewski, luty 2017, Frankfurt nad Menem

 

Kolejna niezwykła książka znanego reportera i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Rosji opowiada o Moskwie, której nie znają nawet najlepiej zorientowani kremlinolodzy, a jednocześnie jak najbardziej rzeczywistej. Ja przeczytałam jednym tchem”.

Maria Przełomiec, publicystka, autorka i prowadząca program „Studio Wschód” w TVP Info

 

Kiedy myślisz, że przeczytałeś już nadto, że już cię nic zaskoczyć nie może, bo o matuszce Rossiji wszyscy już wszystko napisali, to nagle dostajesz coś tak niezwykłego jak Rubinowe oczy Kremla. Maciej Jastrzębski znakomicie bawi się rozmaitymi konwencjami, badając pojemność formuły reportażu i serwując nam przy okazji znakomitą opowieść o tajemnicach Moskwy, a także – a może przede wszystkim – barwną literacko przypowieść o współczesnych lękach i fobiach Rosjan. Rubinowe oczy Kremla to kawał znakomitego dziennikarskiego śledztwa, prowadzonego pół żartem, pół serio… Z puentą serio…”

Piotr Brysacz, dziennikarz i autor książki Patrząc na Wschód (Białystok 2013), a także wiceprezes Fundacji Sąsiedzi

 

Wielu, w tym i ja, zawsze czuło w Moskwie obecność czegoś metafizycznego i w jakimś sensie złowrogiego. Jastrzębski też czuje tę Obecność przez duże O. Ponurą, a zarazem przyciągającą mistykę. Jakiś czakram? Wrota do innego wymiaru? Kremlowskie gwiazdy jak rubinowe oczy smoka – widzą wszystko”.

Piotr Skwieciński, publicysta tygodnika „wSieci”

 

Patroni medialni:

Nowa Europa Wschodnia”, „Poznaj Świat”, „Kontynenty”, Trójka Polskie Radio, Informacyjna Agencja Radiowa, TVP INFO,
Oficjalna strona książki

 

Pełna lista najbliższych spotkań autorskich:

22 kwietnia, Białystok, Targi Książki w Białymstoku, godz. 11.30
25 kwietnia Katowice, aula główna, Uniwersytet Śląski w Sosnowcu, godz. 11:30
26 kwietnia, Kraków, aula Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ul. Reymonta 4, godz. 11:30
26 kwietnia, Kraków, De Revolutionibus Books&Cafe, księgarnio-kawiarnia, ul. Bracka 14, godz. 18.00
27 kwietnia, Wrocław, Empik Renoma, godz. 18:00
28 kwietnia, Gdańsk, Biblioteka Manhattan, godz. 18.00


Powrót
Najnowsze

Żyliśmy jak ludzie wolni. Rozmowa z Siergiejem Kowalowem

17.11.2017
Marek Radziwon Siergiej Kowalow
Czytaj dalej

Nowe otwarcie?

15.11.2017
Antoni Radczenko
Czytaj dalej

Czeczeński stalinizm

13.11.2017
Artiom Filatow Elena Miłaszina
Czytaj dalej

Palone mosty

10.11.2017
Michał Potocki
Czytaj dalej

Utopia, modernizacja, terror – 100 lat po Październiku 1917

09.11.2017
NEW
Czytaj dalej

Cel: Putin 4.0

08.11.2017
Karol Bijoś
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu