Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Czechosłowacja – wykład dr Magdaleny Bystrzak w Krakowie
2018-10-08
NEW

NEW zaprasza na wykład pt. Czechosłowacja, który wygłosi dr Magdalena Bystrzak ze Słowackiej Akademii Nauk. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „1918. Kultura nowej Europy” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25), 11 października o godzinie 18:00. Na wykładzie równocześnie zapowiedziana zostanie nowa wystawa w MCK pt. Architektura niepodległości w Europie Środkowej” (9 listopada 2018 – 10 lutego 2019)

Według słowackiego historyka Ľubomíra Liptáka „relacje między Słowakami a Czechami były długotrwałe, wieloaspektowe i nadal są żywe”. Nadal żywa jest także pamięć o międzywojennej demokratycznej Republice Czechosłowackiej, mimo że data powstania tego wspólnego państwa Czechów i Słowaków jest świętem narodowym tylko dla tych pierwszych.

Wykład będzie próbą posumowania charakteru czesko-słowackiej wspólnoty, która po 1918 roku zyskała realny kształt w postaci wspólnego państwa. Dr Magdalena Bystrzak prześledzi problematykę wspólnej wolności (a także ograniczeń z niej wynikających) i podsumuje historię międzywojennego czechosłowackiego „eksperymentu”, którego idea sięga dziewiętnastego wieku. Opowie nie tylko o najciekawszych zjawiskach życia kulturalnego lat 20. i 30. XX wieku, takich jak np. działalność Jána Smreka i Leopolda Mazáča w Pradze czy środowiska Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Bratysławie. Przedstawi też unifikującą ideę czechosłowakizmu.  Omówione zostanie znaczenie Pragi w słowackim życiu kulturalnym, a także status Bratysławy jako „stolicy Słowaków” (tzw. hlavné mesto Slovenska). Przy okazji wykład nawiąże do mitu „złotego wieku”, który w czeskiej pamięci zbiorowej reprezentuje nowoczesna, demokratyczna, międzywojenna Czechosłowacja.

Dr Magdalena Bystrzak (1986) – doktor nauk humanistycznych w zakresie literatury słowackiej, pracownik naukowy Instytutu Literatury Słowackiej Akademii Nauk. Absolwentka Uniwersytetu Karola w Pradze i Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Filologii Słowackiej, specjalność literaturoznawcza). Zajmuje się długim trwaniem romantyzmu w słowackiej kulturze międzywojennej i ówczesnymi sporami o model kultury narodowej. Tłumaczka, publicystka.

Cykl wykładów „1918. Kultura nowej Europy” stanowić będzie rodzaj wprowadzenia do historii i kultury krajów Europy Środkowej w okresie międzywojennym. Choć traktat wersalski przyniósł Europie upragniony pokój, a wielu narodom wolność, to jego postanowienia stanowiły także przyczynę rozczarowań. Kolejne wykłady nakreślać będą różnorodność sytuacji politycznej i społecznej w poszczególnych państwach po I wojnie światowej oraz ukazywać jak nowe realia odcisnęły się w kulturze i sztuce.


Powrót
Najnowsze

Czarnobylski Łazarz – historie z zapomnienia

17.06.2019
Andrzej Goworski Marta Panas-Goworska
Czytaj dalej

Promocja w e-kiosku: NEW i NEE 30% taniej

14.06.2019
NEW
Czytaj dalej

Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione" w Centrum Historii Zajezdnia

12.06.2019
NEW
Czytaj dalej

Political fiction. O Mołdawii bez geopolityki

12.06.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Wspólny protest ambasadorów Polski i Izraela

11.06.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zmierzch oligarchy

10.06.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu