Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Transatlantyk / 20.01.2021
Jarosław Kociszewski

Podcast: Prezydent Biden to powrót do przewidywalności USA. Może próbować ocieplić relacje z Rosją

Joe Biden został 46 prezydentem USA. Jego prezydentura oznacza powrót "ludzi z ekipy Obamy". To profesjonaliści. Gen. Stróżyk podkreśla, że to dobra wiadomość dla Polski i NATO, choć zażyłość rządu z Trumpem będzie miała cenę.
Foto tytułowe
Joe Biden podczas kampanii wyborczej (Shutterstock)


Joe Biden zastąpił Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta USA. Gen. Jarosław Stróżyk zaznacza, że nowa administracja to powrót na wysokie stanowiska doświadczonych urzędników. Po nowym gospodarzu Białego Domu można spodziewać się powrotu Ameryki do polityki bilateralnej, co jest dobrą wiadomością dla sojuszników z NATO. Biden zapewne podejmie próbę zbliżenia z Rosją, ale Kreml nie powinien liczyć na reset.

Gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk - był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, a także attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Pełnił służbę w w wojskowych służbach specjalnych.
Pragmatyczna polityka oznacza, że pomimo jednoznacznego postawienia przez Polskę na Donalda Trumpa, Waszyngton nie odwróci się od Warszawy. Wynikające z sojuszniczych zobowiązań programy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa będą kontynuowane, tak samo jak nie naruszyła ich prezydentura Trumpa. Niemniej polskiemu rządowi trudno będzie już powoływać się na wyjątkowość relacji z USA, nie wspominając już o ostatecznym zakończeniu opowieści o "Forcie Trump".