Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Transatlantyk > Huzar / 24.04.2021
Piotr Pogorzelski

Podcast: Czesi idą na wojnę z Rosją. Wywołała ją Moskwa

W sobotę 17 kwietnia premier Andrej Babisz oświadczył, że Czechy wydalają 18 rosyjskich dyplomatów z powodu podejrzeń, że to rosyjscy agenci stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku. W odpowiedzi Rosja nakazała wyjazd 20 czeskich dyplomatów. Ten tydzień w stosunkach Pragi i Moskwy był wyjątkowo napięty.
Foto tytułowe
(Shutterstock)W wybuchu w 2014 roku zginęło 2 obywateli Czech. Prawdopodobnie na składach była zgromadzona amunicja, która miała trafić, za pośrednictwem bułgarskiego handlarza bronią, na Ukrainę i do Syrii - do rąk oponentów wspieranego przez Moskwę prezydent Assada.

Czesi nie tylko wydalili rosyjskich dyplomatów, ale też zrezygnowali z kupna od Rosji szczepionki Sputnik V oraz postanowili, że RosAtom nie zostanie dopuszczony do rozbudowy elektrowni jądrowej w Dukovanach. To ostatnie może być szczególnie bolesne dla Moskwy.

Sytuacja stała się na tyle poważna, że moskiewskie media zaczęły pisać, że w stosunkach między Czechami a Rosją nastała “praska zima” i są one najgorsze od rozpadu Czechosłowacji. Media zaczęły nawet rozważać, iż Moskwa może zakazać importu czeskiego piwa. Na szczęście dla rosyjskich fanów tego napoju, większość marek i tak jest produkowana na miejscu na licencji.

Postawa Pragi pokazała przy tym, że coraz więcej krajów Unii Europejskiej, i szerzej Europy, dołącza do antyrosyjskiej koalicji, a Moskwie zostaje już na naszym kontynencie coraz mniej sojuszników.

Więcej na ten temat w rozmowie Piotra Pogorzelskiego z Davidem Stulikiem z praskiego Centrum Bezpieczeństwa Wartości Europejskie w podcaście Po prostu Wschód. Rozmowa została udostępniona bezpłatnie w ramach współpracy pomiędzy autorem podcastu i portalem Nowa Europa Wschodnia. Projekt "Po prostu Wschód" można wesprzeć na Patronite.