Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Transatlantyk > Bistro / 23.05.2021
Aleksandra Pyka, Nowa Europa Wschodnia 2/21

W domu i po cichu. Spory społeczne i słaba edukacja wpływają na liczbę aborcji na Słowacji

Mimo tendencji spadkowych niemal co roku do słowackiego parlamentu trafiają projekty ustaw mających na celu ograniczenie możliwości dokonywania aborcji, nie tylko tych na życzenie. To głównie panowie, w tym także kler, chcą decydować za kobiety, bo większość wniosków o zaostrzenie prawa aborcyjnego jest wnoszonych przez przedstawicieli płci męskiej.
Foto tytułowe
(Shutterstock)

Liberalne prawo aborcyjne, geograficzna bliskość oraz stosunkowo niska cena zabiegu, zwłaszcza w porównaniu z Zachodem, to trzy najważniejsze czynniki, dla których Polki wybierają się na Słowację w celu terminacji ciąży. Język również nie stanowi bariery, ponieważ największe kliniki wykonujące zabiegi nastawione są na Polki i oprócz tego, że prowadzą strony internetowe w języku polskim, to jeszcze często organizują transport klientek z naszego kraju do siebie i z powrotem.

Pouczenie

Patrząc z boku, wydawać się może, że Słowacja to raj aborcyjny, jednak jak się okazuje, Słowaczki z roku na rok coraz rzadziej korzystają z usług klinik aborcyjnych. A powodem tego spadku wcale nie są zmiany prawne, zakazy czy ograniczenia, lecz decyzje samych kobiet.