Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Jedwabny Szlak > Karawana / 08.08.2021
Jarosław Kociszewski

Podcast: Libańczycy przeżywają dramatyczny kryzys. Można wyobrazić sobie taką sytuację w Polsce

Euro po 50 złotych, brak paliwa i prądu, miliony uchodźców z Niemiec czy dziesiątki ofiar walk w Warszawie. Tak wyglądałaby Polska, gdyby nad Wisłą działo się to co w Libanie. To jeszcze nie są wszystkie elementy dramatu, z którym muszą mierzyć się Libańczycy. W rezultacie ich państwo stało się krajem "trwale upadłym." Fasadą, za którą ukrywa się plątanina wewnętrznych i zewnętrznych interesów bez wielkiej nadziei na rozwiązanie.
Foto tytułowe
(Shutterstock)Migranci szturmują granice, albo po prostu wsiadają do samolotów, na poszukiwaniu lepszego, bezpiecznego życia z dala od domu. Uciekają przed prześladowaniami, wojną czy biedą. Liban jest miejscem, które obecnie przeżywa najgorszy kryzys na świecie. Ale co w praktyce znaczą te słowa? Jak przenieść je na nasze realia?

Trudno sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby nagle cena euro skoczyła do 50 złotych, w stacjach zabrakło benzyny, a w gniazdkach prądu. Do tego wojna domowa w Niemczech i 10 milionów uchodźców zza Odry w naszych miastach. Z kolei nad głowami rosyjskie bombowce. To nie koniec. Do tego dołóżmy głębokie podziały wewnętrzne i krwawe, bratobójcze walki w Warszawie.

Tak wyglądałaby Polska, gdyby dotknęły nas problemy na miarę Libanu. Koszmar i beznadzieja, zwłaszcza że trudno też uciec, gdy banki odmawiają wypłacenia naszych oszczędności, a świat wiele obiecuje, mniej robi, ale za to chętnie gra tym nieszczęściem.

W Libanie są też siły pokojowe ONZ, UNIFIL, które od ponad 40 lat są "tymczasowe" i jedyne, co mogą zrobić to obserwować sytuację oraz kolejne wybuchające i cichnące wojny. Warto przy tym pamiętać, że istnieje też realny związek między nami a Libanem, bo od dwóch lat na południu tego kraju są polscy żołnierze.

Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny portalu new.org.pl, ekspert Fundacji Stratpoints i współzałożyciel Free Range Productions. Wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie. Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Podcast Szuk Kocisza jest autorskim projektem Jarosława Kociszewskiego. To zapis osobistych doświadczeń i subiektywnie wybieranych historii. Podcast został nieodpłatnie udostępniony portalowi Nowa Europa Wschodnia.