Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Międzymorze / 09.12.2020
Jarosław Kociszewski

Podcast: Zachód jest zły, Polska agresywna, a Rosja dobra. To wątki dezinformacji wymierzonej w Białorusinów

Białoruś jest celem kampanii dezinformacji i propagandy. Rosja wspiera w ten sposób reżim Aleksandra Łukaszenki. Jeden z wątków propagandy przedstawia Polskę jako wroga, a Rosję, jako jedyne ocalenie przed zakusami Zachodu.
Foto tytułowe
Starzy Białorusini z portretem Stalina (Shutterstock)Białoruś jest przykładem zastosowania przez Rosję nowoczesnych mechanizmów dezinformacji. Jest też krajem, w którym propaganda prokremlowska działa nawet na poziomie regionalnym. Co więcej, widać także dostosowanie narracji reżimu Aleksandra Łukaszenki do treści propagowanych przez Moskwę. Andrei Yeliseyeu mówi o 20-25 głównych narracjach, które udało się zidentyfikować jako przewodnie wątki tej kampanii. Jednym z głównych motywów jest utrwalanie przekonania, że wszyscy sąsiedzi, za wyjątkiem Rosji, są dla Białorusinów źli, a zgniły Zachód jedynie chce ich zniewolić i wykorzystać.

Część treści treści wydaje się niedorzeczna, inne opierają się na półprawdach, manipulacjach i przeinaczeniach. Wszystko zależy od grupy odbiorców, do których kierowany jest przekaz. Na przykład młodzi Białorusini nie wierzą w agresywne ambicje Polski, ale starsi już tego pewni nie są, więc ziarno niepewności zostało zasiane. Inną narracją jest systematyczne ośmieszanie języka, symboli narodowych i ambicji wolnościowych Białorusinów.

Andrei Yeliseyeu- białoruski politolog, kierownik grupy monitorującej propagandę na Białorusi w iSans, dyrektor badawczy think-tanku East Center.

Cała seria podcastów Wojna informacyjnaPodcast został zrealizowany ze wsparciem Departamentu Dyplomacji Publicznej NATO

Cykl podcastów jest realizowany we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa i Rozwoju "Stratpoints"