Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Transatlantyk > Bistro / 21.12.2020
Jarosław Kociszewski

Dezinformacja łamie prawa człowieka. Dotyczy to każdego

Dezinformacja utwierdza stereotypy. Umacnia uprzedzenia i napiętnuje całe grupy ludzi. Wpływa na też na decyzje pozbawiając dostępu do rzetelnej informacji. Żeby się bronić trzeba odpowiedzialnie posługiwać się informacją i domagać się prawdy.
Foto tytułowe
(Shutterstock)



Gromadzenie ogromnych ilości danych i profilowanie informacji zagraża prawom człowieka. Dzięki nowych technologiom stosunkowo łatwo jest wykluczyć i stygmatyzować całe społeczności. Co więcej, fejki i dezinformacja pozbawiają ludzi możliwości, a raczej prawa świadomego wyboru. Te zagrożenia powodują, że prawa człowieka w sferze cyfrowej są coraz lepiej definiowane.

Draginja Nadażdin przekonuje, że warto zachować pewną dozę naiwności żądając dostępu do prawdy. To wymaga nie tylko wytykania kłamstw politykom, ale także uregulowania funkcjonowania platform internetowych rozsiewających dezinformację. Nie może to jednak być cenzura. Ważniejsze jest poczucie odpowiedzialności użytkowników. Każdy z nas powinien pamiętać, że jest nie tylko odbiorcą, ale również przekaźnikiem informacji, a więc potencjalnym filtrem odsiewającym dezinformację.

Draginja Nadażdin - szefowa polskiego oddziału Amnesty International. Z wykształcenia etnolożka. Jako nastolatka trafiła z rodzicami do Polski uciekając przed wojną w byłej Jugosławii.

Cała seria podcastów Wojna informacyjna



Podcast został zrealizowany ze wsparciem Departamentu Dyplomacji Publicznej NATO





Cykl podcastów jest realizowany we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa i Rozwoju "Stratpoints"




Projekt "Polska Polityka Wschodnia 2020" jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar".
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.