Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Międzymorze > Barszcz / 19.11.2020
Jarosław Kociszewski

Podcast: Łukaszenka oparł się na rodzinie, przywilejach i strachu. Teraz to system toksyczny

Pomimo gwałtownego sprzeciwu społecznego władza na Białorusi nie ustępuje. Były oficer milicji opowiada, jak sytuacja wygląda "od środka". System, przez dekady budowany przez Aleksandra Łukaszenkę, łatwo się nie podda.
Foto tytułoweNa Białorusi trwają protesty społeczne brutalnie tłumione przez tzw. resorty siłowe. Andrej Astapowicz był jednym z siłowików. Opowiada, jak doszedł do wniosku, że nie chce być już trybikiem w mechanizmie represji, zrezygnował i uciekł z kraju. Zanim to zrobił, przygotował raport dokumentujący nadużycia.

Buntuje się młodzież, o swoje prawa walczą kobiety. "Rozśpiewana rewolucja" tworzy nową kulturę i prowadzi do narodowego przebudzenia Białorusinów. Jednak ludzi takich jak Astapowicz jest stosunkowo niewielu i pomimo rys, monolit władzy nie pęka. Fundamenty toksycznych rządów Aleksandra Łukaszenki nie kruszą się pomimo ogromnej mobilizacji społecznej. To nie dziwi Pawła Usowa, który opisuje system oparty na relacjach rodzinnych, przywilejach i strachu.

Cała seria podcastów Białoruskie przebudzenie
Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Fundacji Solidarności Międzynarodowej ani Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.